OYUNLARIMIN SAHNELENMESİYLE İLGİLİ KAMUOYUNA AÇIK MEKTUP

Kemal Oruç

PDF formatında okuyun.

Ülkemizde oyun yazarının emeğini yok saymak normalleşmeye başladı. Bir oyunun yapım bütçesi belirlenirken yazara verilmesi gereken telif hakkı çoğunlukla listeye eklenmez. Bu emek sömürüsüdür ve bunun normalleştirilmesine engel olmak zorundayız!

Bu mektubun konusu olan diğer önemli sorun ise oyunların, özellikle eğitim kurumlarında, izinsiz/kaçak olarak sahnelenmesidir.

Özellikle çocukların ve gençlerin oynayacağı metinleri kitaplaştırarak yayımladım. Son üç yıl içinde benden izin alarak oyunumu sahneleyen on altı (16) okul tiyatrosu ya da sanat merkezi var. Onlardan ricam bir afiş ve oyundan iki fotoğraftı. Sadece dört (4) okuldan görsel geldi. Bunlar dışında Google’da oyunlarımın adını tarayıp görselleri ve oyun tanıtım metnini okuduğumuzda yüz dört (104) kurumun oyunlarımı izinsiz sahnelediğini tespit ettik. Bunlar elbette bilgisine ulaşabildiklerimiz. Bu yüz dört (104) kurumun sadece altısı (6) afişte ya da tanıtım metninde yazar olarak adıma yer vermiş. Onlar da iznimi almadı.

Yazar olarak kendi isimlerini yazanlar da var. Bunların doksan yedisi (97) okul tiyatrosu. Bu oyunları izinsiz/kaçak bir şekilde (ki bunun adı hırsızlıktır) sahneleyenler drama eğitmeleri, oyuncular ya da öğretmenler. Düşünsenize; o çocuklar/gençler hiç izni alınmamış ve yazarının kim olduğunu bilmediği (ya da sahte ismin kullanıldığı) bir oyunla sahneye çıkarılıyor. Bu sahtekarlıktır ve Okul Tiyatrosu Manifestosu’nda belirttiğimiz üzere bu şekilde okul tiyatrosu yapılması etik değildir. Biz çocukların/gençlerin etik koşullarda tiyatroyla tanışmasını ve bu sanatı sevmesini istiyoruz.

Son olarak İstanbul’da bir belediyenin 2018 yılında bir oyunumu, açtığı kursların mezuniyet gösterisi olarak, benden izin almadan ve hiç adımı anmadan sahnelediğini tespit ettik. Belediyeye ulaştık, kültür birimi konuyla ilgilenileceğini söyledi ve aradan aylar geçmesine rağmen bize bir daha dönüş yapılmadı.

Hal böyleyken, bu emek sömürüsü ve açık hırsızlığa bir son vermeye karar verdik.

9 Eylül 2019 tarihi itibariyle bir kurumun (kamu/özel) aşağıda ismi yer alan oyunlarımı ve bundan sonra yazacağım herhangi bir oyunu ıslak imzalı yazılı iznim olmadan sahnelemesi suç teşkil edecektir ve yasal işlem başlatılacaktır.

Kemal Oruç

Oyun Yazarı

Drama Kumpanya Sanat Yönetmeni

www.kemaloruc.com.tr

9 Eylül 2019

Yetişkin Oyunları

Hayaller ve Gerçekler

Othello’nun Delisi

Yaşam Deneyi

Kulübe, Balık Ağı, Silah, Viski ve Çay

Diktatör Deneyi

Düşünce Suçu

Hamlet Delisi

Beş Adımda Delirmek

Otosansür

Arınma

Barangadu

 

Ortaokul Dönemi Oyun Metinleri

Mert Bey’le Felsefe Sohbetleri

Bir Başka İstanbul

Medya Oyunu

Çalmak

İhtiyacım Yok!

Kendin Ol!

Benim Masalım

 

İlkokul Dönemi Oyun Metinleri

Sevgili Kahramanım

Barış Adası

Biz Büyümek İstemiyoruz

Hasta Prenses ve Bahçıvanın Oğlu

Korku Tüneli

Masallar ve Bilgisayar Oyunları

Hayatın Uzaktan Kumandası

Lala

Bilgisayar Oyunu mu Gerçek Oyun mu?

Reklam Bunlar!

Medya Kralı

Televizyon Denilen Karanlık Pencere

 

Kısa Oyunlar

Ev Hali

Ali John

Bakan

Hayalet

Laz Ajan

Kabak

Bebeğinizin Bir Sorunu Var

Dedem İnterneti Öğreniyor

Sanat Hapsedilemez!

Hayat Bizim, Can Bizim, Yarın Bizim!

Hamlet, Sanatıma Dokunma!