Gizem Duman’la “Kuzguncuk Sanat Tiyatrosu ve Oyunculuk Eğitimi” Üzerine

Henüz oyunculuk bölümünde öğrenciyken kendi tiyatrosunu kurmuş olan Gizem Duman’ı anlatabilmek için aklıma gelen ilk kelime: ‘mücadeleci’… Tek başına birçok zorluğun üstesinden gelmiş güçlü bir kadın ve kurucusu olduğu Kuzguncuk Sanat Tiyatrosu gibi çok renkli… Orada eğitim alan çocukların mutlulukları yüzlerinden okunuyor. Çocuklar Gizem Duman’ı ve diğer eğitmenleri çok seviyorlar.

Gizem Duman’la Kuzguncuk Sanat Tiyatrosu, oyunculuk eğitimi, çocuk tiyatrosu ve tiyatro gündemi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Keyifli okumalar dilerim.

Kemal Oruç 

Kuzguncuk Sanat Tiyatrosu’nun kuruluş hikayesini anlatır mısınız?

Okulum devam ediyordu kurulduğu zaman. Hep aklımda vardı bir tiyatro kurmak (herkes gibi) ama ne zaman, nerede olur? Bilmiyordum. Tek bildiğim adı Kuzguncuk Sanat Tiyatrosu olacaktı. Kuzguncuk’a ilk geldiğimde çok sevmiştim. Mahallede her şey vardı, sadece tiyatro yoktu. İnanamamıştım. Bir tiyatro kurabilirsem adı bu olmalıydı diyordum. O yıl, mezun olmak üzere olan bir arkadaşımın da desteği ile kurmaya karar verdim. Birçok isim öneriliyordu ama aklım Kuzguncuk’taydı. Temmuz 2011’de KUSAT kuruldu. Çocuk oyunları oynadık ilk önce. Ve diyorduk ki “Bu tiyatroda canımız ne isterse onu oynayacağız.” Bu hep böyle oldu. İlk oyunumuz Ayla Çınaroğlu’nun ‘Hoş Geldin Esin Perisi’ adlı oyunu oldu. Sonrasında birçok çocuk oyunu ve yetişkini oyunu sahneye koyduk. Turneler yaptık ve şehrin neredeyse her sahnesine uğradık. Zaman zaman mahalleler gezdik, kadınlara, çocuklara ulaştık. Üç sezon gezici bir tiyatroyduk. 2014 yılında nihayet mahalleye geldik. Kuzguncuk No: 85’e bir güzel yayılıp küçük bir sanat evi olduk. Bu süreçte elbette yol arkadaşlarımız oldu. Yollarımızın ayrıldığı da… Kurucu, Genel Sanat Yönetmeni, nakliyecisi, yazanı, yöneteni, bazen oynayanı, her zaman orada bulunanı ben oldum. Çok kıymetli oyuncu, öğrenci arkadaşlarım oldu ve büyük keyifle çalıştık.  Bu mahallede bir tiyatro var. Her mahallede olsa keşke… Devamı…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir